Mesterségek udvara
JÚNIUS 3. SZOMBAT
A 2022-es Duna Nap mesterségbemutatójának sikerén felbuzdulva 2023-ban még közelebb hozzuk a mestereket és tanítványaikat. Idén a látogatók nemcsak betekintést nyerhetnek az adott mesterség folyamataiba és titkaiba, hanem próbára is tehetik ügyességüket a kézműves mesterek útmutatásával.
A népi mesterségek sorából nem maradhat ki a viseletkészítés sem. A Mesterségek udvara viseletbemutatón keresztül szemlélteti az ezerarcú magyar népviselet icipici szeletét.
10:00-18:00
Íjászat
Hat éve egy baráti társaság álma kelt életre Torockón, amikor megalakult a Torockói Íjász Szer, mely sport évről évre népszerű programelem a Duna Napon is. Torockó örökségeinek és hagyományainak felélesztése és ápolása mellett, az egyesület külön figyelmet fordít a régió történelmi és kulturális emlékeinek megőrzésére is, felelevenednek a tágabb történelmi környezet (Torda-Aranyos Vármegye, Aranyosszék) és jelenlegi Fehér és Kolozs megyék hagyományai is. Az íjászok irányításával a kicsiny vitézek a Mesterségek udvarában tehetik próbára erejüket, pontos célzótudományukat, ügyességüket.
10:00-16:00
Mesterségbemutatók
Nemezelés (Erdély)
A sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány munkatársai mintegy 30 éve tanítják a különböző népi mesterségeket kicsiknek és nagyoknak. Hozzánk Tóth-Birtan Krisztina, az alapítvány igazgatónője látogat el, hogy segítségével gyerek-felnőtt egyaránt megismerhesse a nemezkészítés folyamatát, sokoldalú felhasználási lehetőségeit. Kevés olyan anyag van a környezetünkben, mely alkalmas ruhának, öltözék kiegészítőjének, cipőnek, játéknak, sőt, még a jurta falának is. Érdemes kipróbálni, milyen vele dolgozni.
Hangszerkészítés (Vajdaság)
Gyöngyfűzés (Vajdaság)
Beregi keresztszemes hímzés (Kárpátalja)
Amilyen jellegzetes egy matyó, vagy torockói motívum, olyan jellegzetes és gazdag a beregi keresztszemes hímzés világa is. Antal Györgyi kárpátaljai kézműves mester gyermekkora óta otthonosan bánik a tűvel és a hímzés egész életét végigkíséri. Azon szerencsések közé tartozik, aki elmondhatja magáról, a hobbija a munkája is, mely végtelen lehetőséget és folyamatos örömet okoz számára. Legnagyobb büszkesége a beregszászi református templom dekorációja. Györgyi megmutatja a beregi keresztszemes hímzés motívumrendszerének egyediségét és az érdeklődők kipróbálhatják a kézügyességüket is ebben a mesterségben.
Kosárfonás (Magyarország)
Szalma Sándor papucskészítő, (Vajdaság)
Matyodesign hímzői
12:00-13:30
Régi értékek újragombolva
„Mert mi egyéb hajtotta a népet öltözködésre, díszelgésre, mint a szépnek vágya, az éhe, az a vágy, hogy már megjelenésében is önmagának és embertársainak gyönyörűséget szerezzen. Ezt tette következetesen századokon át, ellenére saját anyagi helyzetének, sőt nyomorúságának, mert a legszegényebb sem érte be soha a ruha puszta célszerűségével.” (Kodály Zoltán)
Mit tehetünk annak érdekében, hogy népi hagyományaink, viseleteink ne merüljenek feledésbe? Hogyan érhető el, hogy gazdag népi motívumaink ismét élővé váljanak? Viseletbemutatónk az egymástól oly távol eső világokat köti össze: kapcsolódik ebben a másfél órában az egymástól több száz kilométerre eső Torockó és Matyóföld, valamint az elmúlt korszak a jelennel.